Predsudky existujú všade

Autor: Viktoria Laurent | 5.5.2007 o 13:08 | Karma článku: 6,51 | Prečítané:  1983x

Spočiatku mi to riadne zdvíhalo krvný tlak. Zakaždým, keď som počula výraz "východná Európa" v súvislosti so Slovenskom, nezabudla som danú osobu upozorniť: "Slovensko je súčasťou centrálnej Európy, nie východnej." Francúzi majú totiž tendenciu spájať Slovensko s Ruskom a keby len to... Aj s ruskou mentalitou.

Školenie v Cachan som začala aj kvôli poznámkam typu: "Aký je ekvivalent vášho diplomu vo Francúzsku?" Ťažko vysvetliť, že ekvivalent neexistuje. Je len a len na zamestnávateľovi, či daný diplom akceptuje alebo nie. Dokonca mám na to papier z parížskeho rektorátu. Navyše pracovné skúsenosti, ktoré so sebou prinášate z rodnej krajiny, vo Francúzsku nestoja ani za groš. Jednoducho nemáte pracovné skúsenosti vo Francúzsku! Na zbláznenie.

Okrem toho, že som toho dosť pochytila, aspoň čo sa týka slovnej zásoby v oblasti ekonomiky, prišla som aj na niečo iné. A to, že nie každý pozná históriu druhej svetovej vojny a holokaustu. Keď som počas prestávok čítala knihu "Smrť je moje remeslo" od Roberta Merla, ktorá je fiktickou biografiou komandanta Osvienčinu, argentinský spolužiak sa ma opýtal: "Čo to stále čítaš?" V skratke som mu rozpovedala históriu knihy. Na slovo "Osvienčin" pozdvihol obočie: "Ako?"

"Osvienčin!"

"Hmmmm?"

"Koncentračný tábor v Poľsku."

"Ahaaaaa."

Bolo pre mňa nepredstaviteľné, že niekto nepozná Osvienčin. Navyše, keď sa väčšina nacistických zločincov uchýlila do Latinskej Ameriky...

Ohľadom rozdielu medzi východnou a centrálnou Európou som sa takmer pohádala s rumunskou spolužiačkou. Mimochodom ženskou, ktorá žije vo Francúzsku viac ako 3 roky a nevie, že táto krajina je jednou z veľmocí atómovej energie. Išlo o fiktívny pohovor, pri ktorom mi mali spolužiaci klásť otázky. Po uvedení môjho životopisu a postu, na ktorý som akože apelovala, sa prihlásila:

"Ale ja potrebujem niekoho pre východnú Európu. Takže váš životopis ma nezaujíma."

S úsmevom som jej odpovedala: "Ale ja sa zaujímam o post komerčného manažéra pre centrálnu Európu."

"A aký je v tom rozdiel? Ja potrebujem niekoho pre Ukrajinu."

"Ukrajina je vo východnej Európe. Táto krajina ma nezaujíma, čo sa týka práce. A v mojom životopise rozprávam o centrálnej Európe."

Tak sme sa pochytili, že nás musela prerušiť profesorka s tým, že aj Francúzi v tom majú bordel. A to nespomínam, že ma na jednej z hodín poprosila, či by som jej mohla ukázať, kde je Slovensko na mape. Hm, Rumunka. A potom ešte dodatočná otázka: "A kde je Česká republika?"

Francúzi a nielen oni by sa mali pozrieť poriadne na geografiu. Pretože nielen v tom je háčik. Oni ešte stále nepochopili, že Československo už neexistuje. Stalo sa mi, že keď som povedala, že som Slovenka, čakala ma otázka:

"A to je kde? Československo mi niečo hovorí, ale Slovensko..."

Beznádejné prípady...

Po ukončení školenia som sa s nádejou vybrala na úrad práce zmeniť životopis, ktorý mali v evidencii. Po hodine čakania (oni totiž na mňa zabudli), si ma vzal na starosti starší chlapík s takou červeňou v tvári, že som sa musela presviedčať, že neľúbi vypiť...

Prezrel si životopis.

"Hm, viacjazyčná obchodná asistentka. Jazyky anglický, slovenský, český, atď."

Vrhol na mňa pohľad. "A prečo neuvádzate francúzsky?"

"No, myslím, že je evidentné, že rozprávam po francúzsky. Životopis aj motivačný list sú napísané vo francúzštine."

"Ono to evidentné nie je. O obyvateľoch východnej Európy je totiž všeobecne známe, že majú veľmi zlú úroveň francúzskeho jazyka."

Vzkypela mi žlč. "Neviem o akej národnosti rozprávate, ale Slováci a Češi sú veľmi nadaní na jazyky."

Stál si za svojím: " Zamestnávateľ nerobí rozdiely medzi národnosťami východnej Európy."

Poviem vám, že som z úradu odchádzala s tlakom minimálne 250.

Vrhla som sa na hľadanie práce. Odpovedanie na inzeráty, odosielanie životopisov. Rozposlala som ich minimálne 300 a nič. Buď žiadna alebo negatívna odpoveď. A potom prišiel zlom...

Pokračovanie nabudúce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?