Ako písali Francúzi o Slovensku v rokoch šesťdesiatych?

Autor: Viktoria Laurent | 1.4.2014 o 12:18 | (upravené 1.4.2014 o 12:24) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1787x

Nedávno sa kolegyňa dovalila do mojej kancelárie s informáciou, že jej brat pri upratovaní knižnice naďabil na Atlas z roku 1961, v ktorom sú články a fotografie aj o Československu. Veľkodušne mi Atlas požičala. Samozrejme, diskusia sa zvrtla na prerábanie sveta, na to ako sa žilo kedysi a čo všetko si Francúzi namýšľali o Čechoch aj Slovákoch. Pri listovaní som sa vrátila do minulosti, kedy som veru nebola ešte ani vo hviezdach. Pozor, väčšina článku je prekladom z francúzskeho textu, nie mojim osobným vyjadrením.

Atlas01.jpg

Spomína sa, že štáty centrálno-východnej Európy sú odlišné od západnej Európy aj z toho dôvodu, že štáty západnej Európy vznikli skôr a mali počas dlhšej doby stabilizované hranice.

Atlas_mapa.jpg

Bolo treba čakať na koniec prvej svetovej vojny, aby vzniklo Československo. Slováci boli administratívne pričlenení Maďarsku, pričom Česi Rakúsku. Toto dlhé politické a administratívne rozdelenie spôsobilo, že sa u Slovákov hovoriacich dialektom podobným českému jazyku, rozvinul duch autonomizmu a literárny jazyk odlišný od českého.

Atlas_Tchecoslovaquie.jpg

 

Často sa spomína slovenský folklór a fakt, že Slovensko bolo poľnohospodárskou krajinou.

ATlas_deuxpays.jpg

V knihe sa spomína, že Bratislava je český  názov pre Presbourg.

Že Slováci sú národom drevorubačov, chovateľov dobytka a horských roľníkov. A že bohatstvom Slovenska je voda a teda vodná energia, drevo a neželezné kovy.

Atlas_economie02.jpg

Slovensko produkovalo 80% rudy v rámci Československa. Že bola vybudovaná továreň na spracovanie bauxitu dovážaného z Maďarska. Spomínajú sa Košice. Že od roku 1945 sa priemyselná výroba na Slovensku v rámci dvadsiatich rokov zvýšila šesťnásobne!!!

Na zhrnutie, Československo bola považované za najstaršiu a najhlbšie industrializovanú populárnu Demokraciu, s výnimkou východného Nemecka.

Atlas_Bratislava.jpg

Za polstoročie sa toho nesmierne veľa zmenilo. Je slovenský národ dnes šťastnejší? Žije lepšie? Na túto otázku môže každý odpovedať po svojom. V každom prípade, v krajinách ktoré som mala možnosť navštíviť, ľuďom viac hovorí meno Československo ako Slovensko. Slováci ešte stále hľadajú vo svete svoje miesto. Napriek tomu, čo tvrdil bývalý prezident Ivan Gašparovič vo svojom novoročnom príhovore...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra nariadila vypočuť bývalého príslušníka SIS Kosíka

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


Už ste čítali?