Habe im, papa?

Autor: Viktoria Laurent | 15.3.2013 o 13:48 | (upravené 15.3.2013 o 13:54) Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2240x

Francúzsko, tá krajina slobody, laicity a tolerancie. Krajina, ktorá má laicitu v ústave a predsa… Voľba nového pápeža opäť potvrdila opak. V ten osudný deň, dve hlavné televízne stanice (TF1 a France 2) venovali reportáži naživo z  Námestia Sv. Petra nehorázne dlhý čas. Mali sme pocit, že sledujeme televízne noviny na kresťanskom kanáli !

Televíziu sledujeme len zriedkavo. Vtedy, keď sa vo svete alebo vo Francúzsku niečo dôležité deje, poprípade, keď dávajú zaujímavý dokumentárny film, reportáž alebo film. Na 99% zakotvíme na ARTE. Pre porovnanie, keď správy ARTE začínajú napr. reportážou o Fukushime pri príležitosti dvoch rokov od katastrofy v atómovej elektrárni (mimochodom rovnakej úrovne ako Černobyľ) na France 2 sa správy začínajú problémami so snehom vo Francúzsku. Ale nie o tom som chcela…

Kto si položil otázku v súvislosti s nadmernou medializáciou volieb nového pápeža ? Šokovalo to niekoho ? Nás určite. Argumenty oháňajúce sa počtom veriacich neobstoja. Podľa štúdií realizovaných v roku 2006 a 2007, počet Francúzov « bez náboženstva » dosahuje 31 % z celkovej populácie. Podľa prieskumu INED v roku 2008-2009 až 45% Francúzov medzi 18-50 rokov žijúcich v metropole sa vyhlasuje bez náboženstva.

Len 35,8% bolo pokrstených pri  narodení a len 18% manželstiev sú uzatváraných v kostole.

Mimochodom, podľa prieskumov katolíckej cirkvi je 6229 katechumenov a 41 950 birmoviek. Naozaj obrovské číslo, keď vieme, že vo Francúzsku je viac ako 65 mil. obyvateľov.

Nevidím dôvod, prečo by sme mali robiť taký cirkus okolo voľby pápeža. A ešte akého…

Starostlivo vybraného z časti sveta, kde klesá vplyv katolíckej cirkvi. Jednoducho je zo zeme, ktorú treba opäť dobyť.

V porovnaní so svojim predchodcom Benediktom XVI, v ničom nezaostáva, čo sa týka polemík. Síce nemá nacistickú minulosť, ale  určité prvky poukazujú na jeho podporu diktátorskeho režimu a viacerí svedkovia potvrdili, že Bergoglio nielenže nebojoval proti diktatúre, ale dokonca prispieval k únosom, týraniu alebo zmiznutiu viacerých kňazov a laikov.

Ale čo na tom, dôležité je, že ide o jednoduchého človeka, ktorý viditeľne odmieta všetok pátos a luxus. Že môže priniesť zmenu do obrazu katolíckej cirkvi. Bla, bla, bla,…

Boh a Biblia je rozprávka, ktorej veria len tí, ktorí nemajú v čo veriť. Dokedy budeme hľadať barličky na pochopenie okolitého diania ?

Ako v období vedy a racionálneho myslenia môžeme veriť v existenciu Boha, vševediacej a všeschopnej bytosti ?! A potrebujeme idol akým je pápež, aby sme mohli žiť naše každodenné starosti a radosti ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Slovensko sedí na časovanej bombe. Následky pocítime všetci

Demografický problém nikto nerieši.


Už ste čítali?