Habe im, papa?

Autor: Viktoria Laurent | 15.3.2013 o 13:48 | (upravené 15.3.2013 o 13:54) Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2228x

Francúzsko, tá krajina slobody, laicity a tolerancie. Krajina, ktorá má laicitu v ústave a predsa… Voľba nového pápeža opäť potvrdila opak. V ten osudný deň, dve hlavné televízne stanice (TF1 a France 2) venovali reportáži naživo z  Námestia Sv. Petra nehorázne dlhý čas. Mali sme pocit, že sledujeme televízne noviny na kresťanskom kanáli !

Televíziu sledujeme len zriedkavo. Vtedy, keď sa vo svete alebo vo Francúzsku niečo dôležité deje, poprípade, keď dávajú zaujímavý dokumentárny film, reportáž alebo film. Na 99% zakotvíme na ARTE. Pre porovnanie, keď správy ARTE začínajú napr. reportážou o Fukushime pri príležitosti dvoch rokov od katastrofy v atómovej elektrárni (mimochodom rovnakej úrovne ako Černobyľ) na France 2 sa správy začínajú problémami so snehom vo Francúzsku. Ale nie o tom som chcela…

Kto si položil otázku v súvislosti s nadmernou medializáciou volieb nového pápeža ? Šokovalo to niekoho ? Nás určite. Argumenty oháňajúce sa počtom veriacich neobstoja. Podľa štúdií realizovaných v roku 2006 a 2007, počet Francúzov « bez náboženstva » dosahuje 31 % z celkovej populácie. Podľa prieskumu INED v roku 2008-2009 až 45% Francúzov medzi 18-50 rokov žijúcich v metropole sa vyhlasuje bez náboženstva.

Len 35,8% bolo pokrstených pri  narodení a len 18% manželstiev sú uzatváraných v kostole.

Mimochodom, podľa prieskumov katolíckej cirkvi je 6229 katechumenov a 41 950 birmoviek. Naozaj obrovské číslo, keď vieme, že vo Francúzsku je viac ako 65 mil. obyvateľov.

Nevidím dôvod, prečo by sme mali robiť taký cirkus okolo voľby pápeža. A ešte akého…

Starostlivo vybraného z časti sveta, kde klesá vplyv katolíckej cirkvi. Jednoducho je zo zeme, ktorú treba opäť dobyť.

V porovnaní so svojim predchodcom Benediktom XVI, v ničom nezaostáva, čo sa týka polemík. Síce nemá nacistickú minulosť, ale  určité prvky poukazujú na jeho podporu diktátorskeho režimu a viacerí svedkovia potvrdili, že Bergoglio nielenže nebojoval proti diktatúre, ale dokonca prispieval k únosom, týraniu alebo zmiznutiu viacerých kňazov a laikov.

Ale čo na tom, dôležité je, že ide o jednoduchého človeka, ktorý viditeľne odmieta všetok pátos a luxus. Že môže priniesť zmenu do obrazu katolíckej cirkvi. Bla, bla, bla,…

Boh a Biblia je rozprávka, ktorej veria len tí, ktorí nemajú v čo veriť. Dokedy budeme hľadať barličky na pochopenie okolitého diania ?

Ako v období vedy a racionálneho myslenia môžeme veriť v existenciu Boha, vševediacej a všeschopnej bytosti ?! A potrebujeme idol akým je pápež, aby sme mohli žiť naše každodenné starosti a radosti ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?