Keď je exkrement umeleckým dielom (update)

Autor: Viktoria Laurent | 9.10.2012 o 10:12 | (upravené 9.10.2012 o 14:36) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  1636x

Pri poslednej výstave v centre 104 som si pri uvažovaní nad súčasným moderným umením spomenula na Pierra Manzoniho. Umelec, ktorý za svojho života nepredal veľa zo svojich diel, dostal jedného dňa úžasnú myšlienku. Uložiť svoje exkrementy do konzervy a prezentovať to ako umelecké dielo. Merda di Artista (rok 1961).

Po skonzumovaní hrachového prívarku (alebo bohviečoho iného) naplnil 90 konzerv 30 gramami svojho h...a a nalepil na to etiketu vo viacerých jazykoch. V roku 1961 umelec určil cenu jednej konzervy na 30 gramov zlata. Odvtedy?

Po smrti Manzoniho, ako je tomu obyčajne, sa cena vyšplhala vďaka rozvážnym obchodníkom s umením. Niektoré z konzerv dosiahli cenu až 3000 gramov zlata. Toto « vážne » umelecké dielo sa napriek výsmechu dostalo na trh umenia.

Hrdza však neobišla ani tieto umelecké konzervy a niektoré z nich vybuchli. Čo napodiv vôbec neznížilo ich cenu.

V roku 1998 dánske múzeum malo s jednou z konzerv vážny problém. Začala tiecť. Zberateľ, ktorý konzervu zapožičal múzeu žiadal najskôr odškodnenie, ale nakoniec nejaký štedrý umelec za konzervu zaplatil 30 000 EUR zberateľovi a daroval ju múzeu.

Analýza preukázala, že v konzerve sa naozaj nachádzali exkrementy. Nevie sa, či ľudské alebo zvieracie.

S týmto umeleckým dielom sú len starosti. Niektorí zberatelia ho dávajú do chladničky zo strachu, aby nezačala vytekať, niektorí ju zahodia kvôli smradu.

Mimochodom, bola preukázaná hodnota aj tých konzerv, z ktorých obsah vytekal. Vraj sa jedná o prirodzenú súčasť diela. Nič to nemení na hodnote, ktorá je dnes zhruba 30 500 EUR za jednu konzervu.

Piero Manzoni chcel « Ho...m umelca » objaviť mytologické zdroje a pochopiť autentické a univerzálne hodnoty. Jeho dielo je považované za kritiku masovej produkcie a konzumerizmu, ktoré zmenili taliansku spoločnosť.

Nuž, moderné umenie nemá hraníc. Takže hor sa k tvorbe. Ale odporúčam radšej iné prostriedky umeleckého vyjadrenia sa…

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?