Keď príroda inšpiruje

Autor: Viktoria Laurent | 8.10.2012 o 13:58 | (upravené 8.10.2012 o 14:24) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  785x

V kultúrnom centre 104 v Paríži otvorili výnimočnú výstavu. Jedná sa o kolektív súčasných umelcov, ktorí sa nechali inšpirovať prírodou a predkladajú  nám diela na zamyslenie. Videli ste už vtáčiky hrať na elektrickej gitare ? Počuli ste už červotoče pochutnávať si na dreve ?

Každé dielo je metaforou a každé z nich ponúka možnosť intelektuálneho alebo fyzického zážitku.

Gu Dexin, čínsky umelec, odsudzuje súčasnú konzumnú spoločnosť, ktorá ničí alebo nechá zhniť nadbytok produkcie po svojom. Piatimi tonami jabĺk predurčených na likvidáciu valcom. Dielo sa volá 2. September 2006. Nepýtajte sa ma prečo…

dexin.jpg 

Egypťan Moataz Nasr nás pozýva k I´m Free. Vyjdite schodmi až k slobode a rozprestrite krídla. Každý z  nás môže byť slobodným. Pokúsme sa zvečniť našu neustálu túžbu po splynutí so svetom zvierat.

free.jpg 

Najpopulárnejším dielom je však inštalácia od Céleste Boursier-Mougenot. V dvoch miestnostiach sú usídlené zebričky a inštalované elektrické gitary. Akonáhle si niektorý z drobných « uvravených » vtáčikov sadne na niektorú z gitár, zahrá nám živé a pominuteľné dielo. Celá inštalácia vlastne reaguje na pohyby krídel pestrofarebných zebričiek aj na pohyb návštevníkov. From here to ear stojí za to vidieť a vypočuť si.

zebricky.jpg 

Christophe Beuregard nám predostiera sériu chladných fotografií na štýl podnikový portrét. Vytvára tak portrét spoločnosti v « klišé », ktorá hľadá ako poprieť vybranú alebo nanútenú výnimočnosť jednotlivcov, z ktorých sa skladá.

regard.jpg 

This Space in Between You and Me sa dotýka zložitej situácie imigrácie. Hema Upadhyay odišla od rodiny v roku 1998 a žije v Bombaji. Nikdy im nenapísala, ale ostáva s rodinou v kontakte po telefóne. Týmto dielom vlastne napísala list, ktorý nikdy nedostanú. List, ktorý sa skladá zo zeme a semiačok, ktoré klíčia smerom k nebu (ilustračný obrázok).

 lettre.jpg

 

Woodworms, wood, microphone, sound system, umelec Zimoun ponúka možnosť počuť nepočuteľné. Odhaľuje neustálu prácu červotočov, ktorí hltavo papkajú kus dreva. Vďaka koncertu maličkých umelcov môžeme počuť neustálu prácu prírody.

 woodworms.jpg

Zaujímavým výtvorom od rovnakého autora je 416 prepared dc-motors. Jedná sa o inštaláciu veže z kartónov, ktorá je vo vnútri prázdna. V interiéri je na každom  z kartónov pripevnený motorček s kúskom konopného lanka. Pri pohybe lanko udiera o kartón a desiatky laniek tak vytvárajú zvuk podobný kvapkám dažďa dopadajúceho na strechu. Veľmi príjemné počúvanie.

 

V centre 104 máte možnosť taktiež obdivovať úžasné dielo od Joany Vasconcelos, A Noiva [The Bride]. Na prvý pohľad ide o obyčajný biely luster vysoký 5 metrov. Avšak, jedná sa o použitie zaujímavého materiálu. Menštruačných tampónov…

lustre.jpg

 

Fotografie: www.104.fr

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?