Prázdniny v Lodève

Autor: Viktoria Laurent | 31.7.2012 o 20:16 | Karma článku: 7,65 | Prečítané:  821x

Každé leto odchádzame na prázdniny k svokrovcom na chatu. Medzi Montpellier na pobreží Stredozemného mora a Millau známe najvyšším mostom na svete sa nachádza Lodève. Tam si užívame dovolenku okorenenú koncertom cikád od skorého rána, vychutnávaním čerstvých fíg a objavovaním rôznych prírodných krás. Prinášam vám pre ilustráciu pár fotiek. Teploty sa pohybovali počas dvoch týždňov nad 30°C.

Cikády sú veľmi zvláštny druh hmyzu. Larvy trávia pod zemou niekoľko mesiacov až niekoľko rokov a keď sa vyhrabú na povrch, prešli neuveriteľnými 5 štádiami života. Z nymfy sa stane dospelá cikáda a tá sa pustí do pytačiek. Bzučanie sa začína od rána (akonáhle teplota dosiahne 25°C). Samčekovia neprestajne kvitaním membrány na brušku privolávajú samičky do neskorého večera. A poviem vám, to ich bzučanie môže dosiahnuť až 150 decibelov. Keď vám stovky, čo stovky, tisíce a tisíce cikád bzučia od rána do večera, je to riadny humbuk. Život milých cikád trvá však veľmi krátko, okolo 40 dní.

 

cigale01.jpg

cigale02.jpg

Pri dedinke Soubès je pekná botanická trasa cez les. Jednotlivé stromy, kríky a rastlinky sú označené tabuľkami s názvom latinským, aj bežne zaužívaným. Niektoré stromy majú veľmi zvláštne tvary.

arbre.jpg

arbre02.jpg

Botanicka trasa prezentuje 82 rôznych druhov rastlín. Približne 2 km cesta krásami miestnej vegetácie vrcholí panoramickým výhľadom na krajinu.

vue01.jpg

vue02.jpg

 

Miestna klíma mimoriadne praje oleandrom. Nádherne kvitnú a vytvárajú tak pestrofarebnú bariéru medzi prírodou a domácou ulitou obyvateľov.

laurier01.jpg

laurier02.jpg

 

Zo sveta hmyzu mám asi najradšej motýle, vážky, lienky a rôzne chrobáčiky, či už väčšie alebo menšie. Tento rok som mala na výber...

Capricorne01.jpg

Capricorne02.jpg

scarabee01.jpg

 

Motýli strom alebo Budleja vždy pritiahne neuveriteľné množstvo motýľov. Rada obdivujem ich krásu, krehkosť, ľahkosť.

Tabac_papillon.jpg

Flambe01.jpg

Flambe02.jpg

Neviem si pomôcť, ale nedokážem vystáť modlivku. Spôsob akým sa pohybuje, ako vyzerá, ako je krutá...

Mante02.jpg

A ako sa dokázala hodovať na chúďatku včele, ktorá ešte žila...

Mante01.jpg

 

Krajina olív, krajina levanduľe, krajina figovníkov a krajina viníc...

Vigne.jpg

Škoda, že je po dovolenke...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Slovensko sedí na časovanej bombe. Následky pocítime všetci

Demografický problém nikto nerieši.


Už ste čítali?