Pravdy a polopravdy o Francúzoch

Autor: Viktoria Laurent | 28.3.2012 o 14:07 | (upravené 28.3.2012 o 14:13) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  3825x

Tak ako o každej krajine, tak aj o Francúzsku, majú ľudia skreslené predstavy. Väčšinu z nich je možné si overiť len dlhodobým pobytom v tejto krásnej krajine a životom s Francúzmi.

Francúzi majú viac sviatkov ako Slováci

Vo Francúzsku majú ročne 18 štátnych sviatkov. Na Slovensku je to 15. Až taký veľký rozdiel to nie je, keď si vezmeme sviatky, ktoré napríklad tento rok pripadajú na víkend. Vo Francúzsku je to 7 dní.

Francúzske deti majú príliš veľa školských prázdnin

Okolo 118 dní. Na Slovensku 85. Keď si vezmeme, že francúzsky osemročný školáci začínajú školu o 8 :30 a odchádzajú o 16 :30, majú dosť zaplnený rozvrh. Napriek tomu, že na obed majú dve hodiny.

Francúzi neustále štrajkujú

Vždy majú na to dobrý dôvod. A často s nimi súhlasí väčšina obyvateľstva. Keby Francúzi mali inú mentalitu a nebili sa za svoje práva, nikdy by nezvrhli monarchiu, nevydali Deklaráciu ľudských a občianskych práv.

Nikdy by nemali nárok na 25 dní pracovnej dovolenky, na zdravotné poistenie, na stravné lístky,  na preplatenie dopravy do práce firmou, na 35 hodinový pracovný čas. A deti by aj dnes mohli pracovať.

Všetky tieto a iné sociálne výhody si vydobili a chránia si ich, keď im na to chcú liberálni politici siahnuť.

Francúzi sú galantní

No, ako ktorí. Mladšia generácia o galantnosti veľmi nechýruje a pubertiaci sa hrajú na veľkých “čávov” tak ako aj naši slovenskí dospievajúci. Všetko záleží taktiež od výchovy. Takže nájdu sa galantní ako aj hrubí ľudia.

Francúzi sú odmeraní

Z vlastnej skúsenosti musím potvrdiť, že sú chladnejší ako Slováci. Majú menšiu tendenciu byť priami a úprimní. Vždy sa snažia pravdu zaobaliť, ale ako vravím ja, niekedy to ani s diplomaciou netreba preháňať!

 

Francúzi si myslia, že sú pupok sveta

Vlastne, ktorý obyvateľ sveta si to o svojej krajine nemyslí ?

Na druhej strane, Francúzsko je piatou najbohatšou krajinou sveta ( 2808 miliárd USD HDP za rok 2011), zakladateľskou krajinou Európskej únie, atď. Majú trošku nárok si to myslieť, nie ?

Francúzi jedia vyváženú stravu

Hlavne jedia viac zeleniny ako Slováci. Pri jedle nesmie chýbať zelený šalát, často jedia zelené fazuľky, hrášok a mrkvu.  Snažia sa jesť päťkrát denne a v malých dávkach. Za najlepšie raňajky považujú hádam typický croissant namáčaný do kakaa alebo kávy. Croissant sa dá nahradiť pain au chocolat alebo tartine (namastený chlieb s lekvárom).

Obed by mal obsahovať živiny z každého rošku, mäso, zeleninu, ovocie, mliečne produkty. Väčšina si potrpí na zdravú stravu a čoraz viac Francúzov sa dáva na bio potraviny.

Francúzske ženy sú elegantné

Nedá sa to povedať o každej. Dnes je móda natoľko uniformizovaná, že aj francúzske ženy sa už takmer ničím nelíšia od ostatných.  Našťastie sa dajú vždy nájsť výnimky, na ktoré je radosť pozerať.

Čo sa však týka kozmetiky, myslím, že na Slovensku som u nikoho nevidela takú zásobu rôznych krémov, parfémov, masiek, zábalov, šampónov,…

Francúzi pijú veľa vína

Hlavne červené víno. Pri obede alebo večeri v reštaurácii si radi doprajú pohár červeného vína. Na rozdiel od Slovenska, Francúzsko vôbec nie je krajinou piva. Aj keď tu rôzne druhy piva vyrábajú vo väčších alebo menších pivovaroch.

Je toho určite viac, ale toto sú veci, ktoré o Francúzoch počúvam od Slovákov alebo iných národností najčastejšie.

Nabudúce napíšem článok o francúzskych pivách.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?