Krasnaya Strela - nočným vlakom z Moskvy do Petrohradu

Autor: Viktoria Laurent | 21.3.2012 o 12:40 | (upravené 21.3.2012 o 12:51) Karma článku: 13,66 | Prečítané:  6115x

Pri našom putovaní Európou sme si nenechali s manželom ujsť cestu vlakom z Moskvy do Petrohradu. Aby sme príliš nestrácali čas a aby sme si zároveň užili všetok možný komfort, rozhodli sme sa pre nočný vlak. A nie obyčajný! Krasnaya Strela. Vlak číslo 1., čo sa týka luxusu, pohodlia a dochvíľnosti. Všetky moje predsudky o úrovni služieb v Rusku sa zrútili.

Krasnaya Strela začala premávať pravidelne v roku 1931. Premávka bola prerušená len jedenkrát, počas obliehania Petrohradu od 1941 do 1943. Od roku 1965 hrá na stanici v Petrohrade pri príchode vlaku Hymna pre veľké mesto (hymna Petrohradu zložená Reinholdom Glièrom).

Vlak odchádza z Moskvy o 23:55 a do Petrohradu prichádza o 7:55 ráno. Prejde zhruba 650 kilometrov.

Nikdy v živote som sa tak dobre vo vlaku nevyspala. Človek sa cíti ako na hoteli, s izbovým servisom a raňajkami priamo do postele.

Poezd-Krasnaya-Streda-odcho.jpg

 

Pred každým vagónom stojí v pozore zamestnankyňa vlakovej spoločnosti v uniforme Krasnej Strely. Na každý vagón, jedna obsluha. Stará sa  nielen o kontrolu lístkov pred vstupom do vlaku, ale prejde každým kupé a vysvetlí ako sa sklopia sedadlá, aby ste sa mohli uložiť už do ustlanej čistučkej postele, berie objednávky na raňajky a praje vám dobrú noc.

Poezd-Krasnaya-Stredaspriev.jpg

 

Na chodbách sú koberce, na oknách závesy, v kupé televízor, na stenách obrazy. Stolík je vybavený pohármi a balíčkom, ak by ste náhodou mali pred raňajkami hlad. A ešte jeden balíček. So zubnou kefkou, zubnou pastou, štupľami do uší a papučami. Čo viac si priať?

Hádam len pohár čaju, ktorý vám ešte pred spaním usmievavá sprievodkyňa prinesie.

Poezd-Krasnaya-Streda-okno.jpg

Poezd-Krasnaya-Streda-kupe.jpg

Poezd-Krasnaya-Streda-kupe2.jpg

Poezd-Krasnaya-Streda-balic.jpg

 

Mojim postrachom sú vždy WC. Relatívne ich stav vo vlakoch. Vždy je to takmer prvá vec, ktorú kontrolujem. V tomto prípade som už v kupé informovaná displejom, či je WC obsadené alebo voľné. Veľmi praktická informácia. Aj tu som bola príjemne prekvapená. Namojdušu, mohli by ste v kabínke s WC jesť.

Poezd-Krasnaya-Streda-chodb.jpg

 

Ej, veru, predsudky, ktoré sme mali o službách v Rusku, dostali po nose. A to nielen vo vlaku. Všade, kde sme prišli. Ľudia napriek ich tvrdému výzoru a správaniu, ktoré sa nám môže zdať hrubé, vôbec nie sú nepriateľskí. Jednoducho majú svoju náturu. Zakaždým však pomôžu, poradia, vysvetľujú vám veci akoby ste rozprávali perfektnou ruštinou.

Poezd-Krasnaya-Streda-poste.jpg

Mňa už povinná ruština v škole obišla, takže som sa na ňu nemohla spoľahnúť. Našťastie Alain bol pracovne viackrát v Rusku a bývalých krajinách Sovietského zväzu a chodil tiež na kurz ruštiny. A so slovenčinou sa tiež v tej obrovskej krajine nestratíme.

Poezd-Krasnaya-Streda-prich.jpg

 

Poezd-Krasnaya-prichod.jpg

Skrátka, ak chcete navštíviť Moskvu a Petrohrad, vyberte si cestu vlakom. A ak napriek všetkému nemáte radi nočné vlaky, naskočte na rýchlovlak Sapsan, ktorý prebehne túto trať za niečo viac ako 3 hodiny. Funguje od roku 2009 a Rusi sú na neho veľmi hrdí. Mimochodom, na cestu späť z Petrohradu do Moskvy sme využili práve Sapsan.

800px-Sapsan.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?