Sýria, predtým než... (Alep 2/2)

Autor: Viktoria Laurent | 28.2.2012 o 20:14 | (upravené 29.2.2012 o 15:01) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  558x

Dnes sa opäť vrátime do Alepu. Čo nanešťastie na fotografiách nie je vidieť, sú otvorení, usmievaví ľudia, ktorí sa k vám ozývajú s obrovským úsmevom a ponúkajú vás mätovým alebo šalviovým čajom. Aj keď rozumejú len pár slov po anglicky alebo po francúzsky, rukami-nohami sa vždy dá dorozumieť, keď sa chce...

Mešita v Alepe je trošku striedmejšia ako tá v Damasku, ale tiež má svoje čaro. Samozrejme, musela som sa povinne pred vstupom zahaliť. Toto moje moslimské zahalenie bolo zaujímavejšie ako v mešite v Damasku. Tam som bola celá v čiernom.

 

Alep_voilee.jpg

 

Na nádvorí mešity sa prechádzajú ľudia rôznych národností. Mimochodom, až tam som si všimla ako niektoré ženy flirtujú pohľadom. Síce zahalené, majú tak výrazný make-up na očiach, ktorý len vyzdvihuje ich krásu, že sú neuveriteľne príťažlivé.

Alep_mosquee02.jpg

Alep_mosquee01.jpg

Alep_mosquee03.jpg

 

V uličkách Alepu môžeme natrafiť aj na takýto pohľad.

Alep_vieillemaison.jpg

 

Alep_boutique01.jpg

 

V meste sa na viacerých miestach nachádzajú karavanseraj. Čo boli miesta určené na odpočinok karavan. Sú vždy stavané do štvorca, opevnené a boli tam stajne pre zvieratá, butiky pre tovar a miestnosti pre odpočinok cestujúcich.

Alep_caravaneceraille.jpg

Práve v Alepe sme mali možnosť zažiť živé vystúpenie dervišov. Áno, derviši nie sú len v Turecku. Ide o stúpencov alternatívneho islamského náboženstva. Najznámejší je ich tanec, pri ktorom sa dokážu krútiť okolo vlastnej osi aj dvadsať minút. K tomuto tancu sa dopracovali postupne. Spočiatku len chodili do kruhu a modlili sa. Neskôr sa začali točiť okolo vlastnej osi a tým sa vypracovať k akémusi tranzu, v ktorom sú v spojení s bohom. Vidieť to na vlastné oči je niečo úžasné.

Alep_dervish03.jpgAlep_dervish01.jpg

Alep_dervish02.jpg

Alep_dervish04.jpg

Ak sa raz vydáte do Sýrie, určite si nedajte ujsť prechádzky uličkami, tradičných soukom (trhom), návštevy múzeí, karavanseraj, vystúpenie dervišov a hlavne, hlavne, užijte si chuťový zážitok z vynikajúcich jedál a koláčov. A niet nad ďatle vysušené sýrskym slnkom. Nemajú vôbec nič spoločné s tými, ktoré nájdete u nás v obchode.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?