Sýria predtým než... (Alep 1/2)

Autor: Viktoria Laurent | 21.2.2012 o 21:15 | Karma článku: 7,65 | Prečítané:  852x

Nebudem vám rozprávať o reportážach o nedávnych výbuchoch a atentátoch v Alepe. Chcem si zachovať v hlave spomienky na krásy tohto mesta a podeliť sa s vami o nich. Alep je mesto na severozápade Sýrie, je dôležitým ekonomickým a kultúrnym centrom. Je jedným z najstarších stále obývaných miest na svete. V roku 1000 pred Kristom sa stáva centrom trhu s mydlom. Kto by nepoznal mydlo z Alepu?

Mestu dominuje pevnosť vybudovaná v roku 1230.  Pevnosť bola v minulosti sčasti zničená Mongolmi. V šestnástom storočí Mamelukovia vybudovali impozantný vstup do pevnosti, dostupný cez most. Na hlavnej bráne je zaujímavosťou, že je vybudovaná na pravej strane, v rohu. Čiže pri dobývaní nemali nepriatelia žiadnu šancu použiť baranidlo. Nie je tam dostatok miesta. Následne dvere sú vybité symbolmi pšenice, koní a zbraní. Jasný odkaz pre nepriateľa:

"Máme potravu, vojakov aj zbrane. Nevzdáme sa!"

Alep_entree-forteresse.jpg

Alep_forteresse.jpg

 

Najkrajšiou miestnosťou v pevnosti je kráľovská sála. Vládca mal trón umiestnený medzi oknami, v tieni. Takže mohol vidieť jasne svojich návštevníkov, ale oni mu do tváre hľadieť nemohli.

 

Alep_salle-de-trone.jpg

Z pevnosti je výborný výhľad na mesto.

 

Alep_vue.jpg

V uličkách mesta sa dá natrafiť aj na takýto pohľad.

Alep_boutique.jpg

Aj vtáčiky si to užívali.

Alep_oiseaux.jpg

 

Aj v Alepe je typický trh (souk), kde netreba zabudnúť nakúpiť zásoby mydla z Alepu. Je stále vyrábané tradičnou metódou, varené v obrovských hrncoch. Neobsahuje žiadne farbivá ani iné prísady okrem olivového oleja a oleja z plodov bobkového listu. Je vynikajúce nielen na pokožku. Vyperiete s ním poľahky fleky a prádlo ostane hebučké. Nevonia nejako extra dobre, ale aspoň v tom nie sú zbytočné parfémy. Je predchodcom mydla z Marseille. S tým rozdielom, že v tom Marseillskom je čoraz viac chemických prísad.

 

Alep_souk01.jpg

 

Alep_souk02.jpg

 

Na trhu človek nevie kam položiť skôr oči. Butiky sú jeden na druhom. Niektoré sú také  malé, že stačí vystúpiť na schodík a nazrieť, čo tam predávajú. Souk v Alepe má viac ako desať kilometrov. Kilometre obchodíkov preplnených rôznym tovarom. A predavači neváhajú vás ponúknuť sladkosťami, pečivom, na ochutnávku. Niekedy treba slušne odmietnuť, inak hrozí, že tam strávite celé dni.

 

Nabudúce vám ukážem fotky z mešity v Alepe a z predstavenia Dervišov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?